Startupy Cytokine a Lyopor získávají investici desítky milionů korun pro své inovativní medicínské produkty napomáhající k efektivnější léčbě chorob

Cytokine (https://cytokinebio.com/) je ostravský spin-off společnosti Primecell pod vedením úspěšného podnikatele, investora a filantropa Michala Zahradníčka. Cytokine vyvíjí inovativní lék, který umožní léčbu symptomů osteoartrózy a oddálí nutnost výměny poškozeného kloubu.

Cytokine řeší problémy pacientů s osteoartrózou, což je závažné onemocnění kloubů způsobující značné bolesti. Současná léčba onemocnění, kterým trpí přibližně třetina populace nad 60 let, nabízí většinou jen výměnu poškozeného kloubu nebo tlumí bolest analgetiky. Právě starším pacientům, u nichž je operativní výměna kloubu z mnoha rizikových důvodu nerealizovatelná, nezbývá nic jiného než brát velké množství analgetik pro tlumení přetrvávající bolesti.

Hlavním cílem Cytokine je efektivně předejít jednak samotné předčasné výměně kloubu a tím i rozsáhlému chirurgickému zákroku, ale i zabránit nadměrnému užívání analgetik. Z vývoje produktu AMNIODERM ® , který je již na trhu a který funguje na podobné bázi jako mHAM 1102 víme, že po aplikaci dochází okamžitě ke zmenšení bolesti a následně ke snížení zánětu a na toto se soustředí i v Cytokine . Znám osobně desítky pacientů, kteří mají pochopitelné obavy podstoupit ve vyšším věku takto rozsáhlou operaci spojenou s totální výměnou kloubu doplňuje zakladatel Cytokine Michal Zahradníček.

Cytokine má ale velkou část své cesty k uvedení produktu na trh ještě před sebou. Investice výrazně dopomůže k financování klinické studie trvající v horizontu tři až pět let.

Brněnský startup Lyopor (http://lyopor.com/) pod vedením profesora Josefa Jančáře z výzkumného centra CEITEC vyvíjí nástroj pro růst různých typů buněk v laboratoři. Unikátní 3D růstové substráty pro pěstování buněk v prostředí napodobujícím reálné tkáně vyvíjené v Lyoporu umožňují  efektivnější a rychleji přenositelný výzkum závažných onemocnění například nádorového typu (leukémie, rakovina plic, rakovina prsu, atd.) i k rozvoji  tkáňového inženýrství měkkých i tvrdých tkání.

Produkty Lyoporu vytváří realističtější podmínky pro pěstovaní buněk v laboratorním prostředí a ve výsledku mají potenciál urychlit k výzkum buněčných procesů – šíření, citlivost na léčiva – u různých typů rakoviny nebo k vypěstování vzorků lidských tkání, jako je například  kůže, což může pomoci jak při léčbě hlubokých popálenin 3. stupně, tak při realistickém testování farmaceutických či kosmetických látek, a výrazně tak omezit používání laboratorních zvířat “ popisuje svůj projekt úspěšný vědec Josef Jančář.

Investice nám pomůže s financováním patentové ochrany ve světě, propagací nebo získání GMP certifikátu nutného pro možnost uplatnit naše výrobky ve farmaceutickém průmyslu,“ shrnuje potřebnost investice pro další vývoj produktu Jančář.

Obě firmy získávají investici ve výši nižších desítek milionů korun od investičního fondu Lighthouse Ventures (http://lhv.vc/). V medicínských startupech vidíme velký investiční potenciál a z dlouhodobého hlediska i nadprůměrnou návratnost investice. Zatímco poptávka investorů po například e-commerce projektech je velmi vysoká, o projekty v oblasti medicíny se tuzemské fondy tolik nezajímají, říká Michal Zálešák, Managing Partner ve fondu Lighthouse Ventures.

Cílem Lighthouse Ventures je podporovat startupy v jejich nejkritičtější fázi počátečního růstu, kdy mnoho dobrých a inovativních řešení předčasně končí. Proto i vzhledem k současné krizi vyvolané koronavirem ve svém investičním úsilí nepolevujeme,“ doplňuje na závěr Zálešák.

cytokine_primecell_1-820x436