Návštěva japonské společnosti Systems Nakashima

Ve středu 18.4. nás v Prague Startup Centre navštívila japonská společnost Systems Nakashima s poptávkou o zajímavé produkty a technologie našich startupů, především z oblasti IoT (internet věcí) a AI (umělé inteligence).
Setkání se společně s vybranými startupy Factorify (digitální továrna), Spaceti (hardware navigační technologie), ICE Gateway GmbH (chytré osvětlení) a NG Aviation (digitalizace leteckých dat) zúčastnil také Roman Watanabe předseda České obchodní a průmyslové komory v Japonsku (CCCIJ). Watanabe pro Hospodářské noviny komentoval postavení cizince v Japonsku, který přichází za obchodem jako velmi složité a oproti místním nevýhodné.
„Musí se naučit pohybovat ve zcela odlišné kultuře domlouvat se jazykem, který patří k nejtěžším na světě. Na začátku se většina firem neobejde bez prostředníka, který pomůže překonat bariéru znakového písma. Na druhou stranu se Japonsko za posledních deset let velmi změnilo a otevřelo. Sabetsu, tedy diskriminace cizinců, už není vůbec tak silná, jako byla dříve.“
8ab9a078-7558-4944-b497-23635b438f29
Zleva: Tomoko Ioki (Assistant Director, Japan External Trade Org.), Petr Lukáš (Country Manager at ICE Gateway), Atsushi Nagamatsu (Manager of Sales Planning, Systems Nakashima), Roman Watanabe (Chairman CCCIJ), Alice Tomášková (Director of Czech branch/Advisor CCCIJ)
Každý ze zúčastněných startupů měl možnost prezentovat svůj projekt a jedinečné řešení, které by mohlo zapadat do širokých záběrů firmy Systems Nakashima:
Nakashi
Zástupce japonské firmy zde zajímali především řešení týkající se IoT a AI, oblasti, které se v Prague Startup Centre snažíme dlouhodobě podporovat a rozvíjet. Spokojenost a zaujetí bylo patrné z obou stran.
Startup Factorify, tzv. digitální továrna, která přináší podrobný přehled o výrobě od minulosti přes současnost až po budoucí plnění zakázky nebo potenciální rizika, zaujala japonskou firmu natolik, že je pozvali k dalšímu jednání. Setkání komentoval zakladatel Factorify, Jakub Petr:
„Tento druh workshopu pro nás nebyl prvním, přesto byl pro nás jedinečným svým zahraničním charakterem. Setkání s ostatními zúčastněnými startupy bylo nejen příjemné, ale i naučné pro naši stranu. Co se týče konkrétně společnosti Systems Nakashima, navázali jsme společně kontakt a byli jimi pozváni na další setkání. Ovšem jen čas ukáže, zda-li se naše kooperace prohloubí.“
Úspěch také sklidila firma NG Aviation, která se soustředí na digitalizaci leteckých dat a procesů za použití nejmodernějších technologií. Za NG Aviation se zúčastnil Michal Demko, spoluzakladatel a COO:
„V prvom rade by som velmi rad podakoval Prague Startup Centre za moznost prezentovat nas produkt japonskym partnerom. Prezentacia produktu bola velmi dobra moznost pre otvorenie si novych trhov v azii, nakolko nasa spolocnost uz dlhodobo fokusuje na tento trh v podobe letiska Singapore. S panom Watanabe sme si v nasledujucich dnoch poslali dodatocne prezentacie a dohodli sa na moznostiach dalsej spoluprace a najdeni potencionalnych zakaznikov. S panom Nagamatsu sme hovorili o moznosti spoluprace kde by ich GIS divizia a NG AVIATION mohla zakaznikom priniest komplexne riesenie v oblasti digitalizacie dat. Pocas prezentacie sme si spolocne presli fungovanie japonskeho trhu a jeho uskalia.“