‚How to raise money for your startup‘ aneb jaký je pohled na investování do startupů ze strany investorů a startupů samotných

V úterý 27. února se v Prague Startup Market, pobočce pro inovativní startupy známého inkubátoru Prague Startup Centre v pražských Holešovicích, konala panelová diskuze na téma ‚How to raise money for your startup‘. Akce byla spolupořádaná partnerem PricewaterhouseCoopers, mezinárodní společností poskytující auditorské, daňové a právní poradenské služby.

Akce přilákala přes 100 návštěvníků mezi kterými převažovali začínající mladí podnikatelé, startupy, ale také investoři. Do debaty se na jedné straně zapojili zkušení investoři Jaroslav Trojan (Equus Ventures), Přemysl Rubeš (Bohemia Venture Capital) a Adam Kočík (J&T Ventures) a na straně druhé vybrané startupy Prague Startup Centre, které v roce 2017 naraisovaly celkem 110 milionu korun.

O svoje tipy a triky, jak docílit globální expanze a získat si investora se podělili Spaceti, úspěšný startup sídlící v Prague Startup Centre, který vyvíjí technologii pro smart city a monitoring uvnitř budov. Do debaty také aktivně přispěly firmy Neuron Soundware, BattSwap a ICE Gateway, taktéž podporované pražským inkubátorem.

V průběhu večera představil Jan Dobrovský, ředitel odboru projektového řízení Magistrátu hl. města Prahy, chystanou podporu pro startupy ve výši přesahující 500 milionu korun. Projekt Pražské vouchery umožňuje startupům čerpat dotace na pobyty v zahraničních inkubátorech, inovační a kreativní projekty, mentoring, nebo na účast na zahraničních veletrzích, a to do výše až 85 % celkových nákladů.

Závěrem panelové diskuze se investoři shodli, že stejně důležité jako vyvinout produkt je schopnost jej předat konkrétnímu zákazníkovi. Proto je pro tým úspěšného startupu nezbytné, aby ho tvořili nejen šikovní programátoři, ale také sales manažeři a obchodníci, schopni svůj produkt prodat.

Na otázku, zda by všichni investoři a startupy šli do byznysu „all-in“ a obětovali tak i část osobního života a stálou práci, odpověděli všichni shodně – ano.

Více fotek z akce naleznete na bit.ly/yourstartupmoney